Cisco Network

1. Bölüm: Network’e Giriş

Hikaye Öne Çıkanlar
 • Bilgi güçtür
 • Mümkün Olanın Geleceği
 • Hibs ve Ross County taraftarları finalde
 • Günün ipucu: Yine o adam
 • Hibs ve Ross County taraftarları finalde
 • Spieth eksik kesim tehlikesi altında

Ağdaki her bilgisayara ana bilgisayar (host) veya uç cihaz(en devices) denir. Sunucular uç cihazlara bilgi sağlayan bilgisayarlardır.

Ağ Bileşenleri

Web Sunucusu (web server) : Web server ya da ağ sunucusu, internet üzerinde bir web sitesinin yayınından sorumlu olan sunucudur.

Eposta Sunucusu (email server) : Kullanıcılar için tüm elektronik postaları bir ağ üzerinde tutan uzaktaki veya merkezi sunucudur. Mail Server’ı tıpkı fiziksel bir postaneye benzetebiliriz.

Dosya Sunucusu (file server) : Dosya sunucusu, dosyalarınızı depolamanız ve ağınızdaki kullanıcılarla paylaşmanız için ağ üzerinde merkezi bir konum sağlar.

İstemciler (client) ve Sunucular (server)

İstemciler bilgi almak için sunuculara istek gönderirler. Web sunucusundan web sayfası veya e-posta sunucusundan e-posta talep ederler.

Peer-to-peer 

Peer-to-peer ya da P2P olarak tanımlanır. Peer eş, denk demektir. İki veya daha fazla istemci arasında veri paylaşmak için kullanılan bir ağ protokolüdür.

Avantajları; kurulumu kolaydır ve karmaşık değildir. Maliyeti azdır. Dosya aktarma ve yazıcıları paylaşma gibi basit görevlerde kullanılır.

Dezavantajları; Merkezden yönetilmemektedir. Güvenli ve ölçeklenebilir değildir. Performans olarak yavaştır.

End Devices-Uç Cihazlar; Mesajın nereden geldiğini veya nereden alındığını gösterir. Veriler bir uç cihazdan çıkar, ağ üzerinden akar ve başka bir uç cihaza gelir.

Aracı Ağ Cihazları – Intermediary Network Devices

 • Veri sinyallerini yeniden oluşturma ve yeniden iletme.
 • Ağda hangi yolların var olduğu hakkında bilgi bulundurma.
 • Diğer aygıtları hatalar ve iletişim hataları konusunda bilgilendirme.

Bir aracı ağ cihazı, uç cihazları birbirine bağlar. Örnek olarak anahtarlar(switch), kablosuz erişim noktaları (wireless access point)), yönlendiriciler(router) ve güvenlik duvarları (firewall) gösterilebilir.

Ağ Medyası – Network Media

Bir ağdaki iletişim, bir mesajın kaynaktan hedefe gitmesini sağlayan bir ortam aracılığıyla gerçekleştirilir. 

Copper-Bakır Kablo; Elektriksel darbeleri kullanır. Fiber Optic; Işık darbelerini kullanır. Kablosuz iletim (Wireless) ; Elektromanyetik dalgaların belirli frekanslarının modülasyonunu kullanır.

Ağ Gösterimleri – Network Representations

Genellikle topoloji diyagramları olarak adlandırılan ağ diyagramları, ağ içindeki aygıtları temsil etmek için sembolleri kullanır. Bilmeniz gereken önemli terimler şunları içerir:

 • Ağ arayüz kartı-Network Interface Card (NIC)
 • Fiziksel Port-Physical Port
 • Arayüz,arabirim-Interface

Genellikle, bağlantı noktası (port) ve arabirim (interface) terimleri birbirinin yerine kullanılır.

Topoloji Diyagramları – Topology Diagrams

Fiziksel Topoloji :Ağın fiziksel olarak nasıl görüneceğini ve kabloların nasıl kurulacağını  belirler. (Fiziksel Katman).

Fiziksel toploji kararını verirken, kullanılacak kablo metrajı, ağın büyümesi, kablo tipi gibi parametreler incelenmelidir. Fiziksel Topoloji Haritası: Kabloların döşendiği yerleri ve bilgisayarlara bağlanan ağ iletişim cihazlarının konumlarını gösterir. Topoloji haritasında gerçek fiziksel cihazları temsil etmek için simgeler kullanılır.

Mantıksal Topoloji : Bir ağdaki veri akışının nasıl olacağını belirler.  Mantıksal (Logical) topoloji diyagramları aygıtları, bağlantı noktalarını ve ağın adresleme şemasını gösterir. (Veri İletim Katmanı).

Great things in business are never done by one person. They’re done by a team of people. Steve Jobs

They never said winning was easy. Some people can’t handle success, I can. You see the hedges, how I got it shaped up? It’s important to shape up your hedges, it’s like getting a haircut, stay fresh. I told you all this before, when you have a swimming pool, do not use chlorine, use salt water, the healing, salt water is the healing. Look at the sunset, life is amazing, life is beautiful, life is what you make it. Egg whites, turkey sausage, wheat toast, water. Of course they don’t want us to eat our breakfast, so we are going to enjoy our breakfast.

Major key, don’t fall for the trap, stay focused. It’s the ones closest to you that want to see you fail. Another one. It’s important to use cocoa butter. It’s the key to more success, why not live smooth? Why live rough? The key to success is to keep your head above the water, never give up. Watch your back, but more importantly when you get out the shower, dry your back, it’s a cold world out there.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu